Työhistoria

 

Lääkäri Vantaan koulu– ja opiskeluterveydenhuolto 1.2.2020 -

 

Lääkäri HUS Nuorisopsykiatrian poliklinikka Tikkurila 1.2.2020 -

 

Lääkäri HUS Lastenpsykiatrian poliklinikka Porvoo 1.3.2019—30.10.2019

 

Lääkäri Vantaan Perheneuvola 1.11.2018 - 28.2.2019

 

Lääkäri Vantaan Nuortenkeskus Nuppi 1.6.2017 - 30.10.2018

 

Terveyskeskuslääkäri Helsingin sosiaali– ja terveysvirasto 1.6.2013 - 30.7.2018

 

Vs. Ylilääkäri Helsingin sosiaali– ja terveysvirasto, Lasten ja nuorten lääkäripalvelut 1.1.2013—31.5.2013

 

Terveyskeskuslääkäri Helsingin terveysvirasto, koulu– ja opiskeluterveydenhuolto 1.1.2010—31.12.2012

 

Vs. ylilääkäri Helsingin terveyskeskus, koulu– ja opiskeluterveydenhuolto 1.1.2009— 31.12.2009

 

Vastaava lääkäri Helsingin terveysvirasto, koulu– ja opiskeluterveydenhuolto 1.4.2007– 31.12.2008

 

Terveyskeskuslääkäri Helsingin terveysvirasto 1.1.2005 - 31.3.2007

 

Toiminnanjohtaja ja päätoimittaja, Aseman Lapset ry, 1.9.1993-31.12.2004

 

Vs. erityisopettaja, Helsingin kaupungin kouluvirasto, 1.9. - 30.11.1993

Vs. sotilaslääkäri Puolustusvoimien Pääesikunnan lääkintäosasto 1.9. - 31.10.1991 ja 7.9 - 30.10.1992

Terveyskeskuslääkäri Helsingin terveysvirasto 1.10.85 - 31.12.1989

 

Vs. apulaisylilääkäri Helsingin terveysvirastossa 1.7.1984 - 30.9.1985

Terveyskeskuslääkäri Helsingin kaupungin terveydenhoitovirastossa 1.3.1978- 30.6.1984

 

 Vs. terveyskeskuslääkäri Helsingin kaupungin terveydenhoitovirastossa 1.4.-31.5.1976, 1.1.-31.5.1977, 5.9.1977-28.2.1978

 

Vs. terveyskeskuslääkäri Keravan kaupungin terveyskeskuksessa 10.11-9.12.1975

 

Vs. anestesiaosaston lääkäri Invalidisäätiön ortopedisessä sairaalassa 1.12.-31.12.1974

 

Assistentti  Helsingin yliopiston lääketieteellisen kemian laitoksella:

1.1.-31.5.1972, 1.12.-31.12.1972, 1.1.-26.3.1973,  1.8.-24.8.1973, 1.9-31.12.1973, 1.1.-9.11.1975, 10.12.1975-31.3.1976, 1.6.-30.6.1976, 1.8.-31.12.1976, 1.6.-9.9.1977, 1.7. -31.7.1978, 1.2.-30. 6.1979, 1.7. -31.7.1979, 1.1-31.1.1981, 1.2. -28.2.1981

 

Vs. kirurgian apulaislääkäri Savonlinnan keskussairaalan kirurginen osasto 1.3.-30.4.1974

 

Vs. terveyskeskuslääkäri Perhonjokilaakson kansanterveystyön kl:n 1.1.-28.2.1974

 

Vt. terveyskeskuslääkärinä Lieksan kaupungin terveyskeskuksen 1.6.-31.7.1973

 

Vt.. lääkintävoimistelijana Vaalijalan keskuslaitoksessa 1.6.-30.6.1970 ja 1.8.-31.8.1970

 

Vt. hoitoapulainen Vaalijalan keskuslaitoksessa 2.6.-31.7.1969

 

Sivutoimia:

 

Nuorten päihdeklinikan lääkäri 2003-2004

 

Päätoimittaja CITARI—ja ASEMANLAPSET lehti  1994 - 2004

 

Asiantuntijalääkärinä tohtori.fi (1997-2005)  ja terve.fi –nettipalvelussa 2006 alkaen

Toimitusjohtaja Oy Medical Advisory Services Medaser Ltd 1987 -

 

Muu toiminta ja opinnot:

 

Työskennellyt IFMSA:n (International Fededation of Medical Student Associations) vaihtostipendiaattina lasten psykiatrisella osastolla Royal Belfast Hospital for Sick Children, Belfast 1.6.-30.6.1971 sekä sisätautien osastolla Burton Road Hospitalissa, Worcesterhire, 1.6.-30.6.1972

 

Helsingin kaupungin henkilöstöasiankeskuksen johtamistaidon kurssi 36 t 1983

Helsingin yliopisto, sosiaalipsykologian approbatur 21.1.1984

Helsingin yliopisto, sosiologian johdantokurssi 26.4.1982

Virkamatka Alankomaihin 28.4. - 3.5.1989 osallistumista varten STD:n järjestämään turvallisen seksin edistämistä käsittelemään työkokoukseen Noordwijkerhoutissa

Opintomatka Yhdysvaltoihin 6 - 12.8.1989 lastensuojelun sijaishuollon maailmanjärjestön IFCO:n konferenssiin Eastern Michigan ylipistossa Ypsilannissa

Opinto- ja luentomatka Ruotsiin 28.7.- 3.8.1991 Lastensuojelun sijaishuollon maailmajärjestön IFCO:n konferenssiin Jönköpingissä. Esitelmät aiheista ”Problems in the Development of Sexual Identity in Children and Youth in Care” ja ”Sex - What Does It Mean for Me?”